AWT převzalo vozbu vlaků s produkcí Škoda Auto pro polský trh. Ty směřují do logistického skladu ve SwarzQdzi poblíž Poznaně a do června 2013 se tak již po mnoho let dělo ve spolupráci ČD Cargo a PKP Cargo, v trase přes PPS Frýdlant v Čechách/ Zawidów.
Za první pololetí roku 2013 bylo tímto směrem vypraveno 66 vlaků, tj. v průměru 2,5 vlaku týdně. První ložený vlak AWT vypravilo dne 19. 6. 2013. Jednalo se ještě o zkušební jízdu, po doběhnutí kontraktu ČD Cargo pak byla vozba v režii AWT zahájena počátkem července 2013.
AWT tyto vlaky směruje přes PPS Lichkov, což sice znamená výrazné delší trasu než přes Zawidów (500 proti 400 km), ovšem sklonově méně náročnou a s kvalitnější infrastrukturou, ev. i menší vzdáleností případných Lv přesunů lokomotiv z PPS na jiné výkony. Trasa přes Lichkov je díky vyšší traťové rychlosti a propustnosti rychlejší a nadto umožňuje větší normativ délky vlaku. Zatímco přes Zawidów byly zpravidla vypravovány soupravy o 16 dvoudílných vozech a délce 473 m, přes Lichkov nyní AWT dopravuje většinou 20-vozové soupravy o délce 560 m. To byl i případ z 5. 7. 2013, na němž stroje 741.505 + 506 projíždějí úsekem Žamberk–Lukavice v Čechách.
Vozba je realizována s přepřahem na hranici a předávkou na CTL Rail, AWT proto ani nevyužívá elektrickou trakci v úseku Nymburk–Międzylesie, aby se čas jízdy neprotahoval dalším přepřahem a nesnižovala se efektivita. Motorová trakce navíc umožňuje flexibilní volbu jízdy mezi trasou přes Kolín–Ústí nad Orlicí či přes Hradec Králové–Žamberk, což je při množství plánovaných výluk i neplánovaných závad infrastruktury užitečný faktor.
Jiné případy distribuce automobilů Škoda do Polska se neodehrávají, pouze tímto směrem cca 2–3× týdně směřují vlaky s vozy této značky pro ruský trh (jako doplněk k výrobě v lokálních montážních závodech), které dopravuje ČD Cargo.
Zdroj: Železniční magazín