Přejeme všem zaměstnancům skupiny PKP CARGO a jejich rodinám, železničářům a fanouškům železnice vše nejlepší u příležitosti Dne železničářů.
Představenstvo
PKP CARGO INTERNATIONAL
Den železničáře – polský svátek, který železničáři a železničáři slaví každoročně 25. listopadu (od roku 1981), v den památky svaté Kateřiny Alexandrijské, patronky železničářů.
Za druhé republiky se v září slavil Den polských železničářů. Svátek nebyl centrální, i když se oslav často účastnili ministři spojů a polský rozhlas vysílal přímý přenos z oslav. Do oslav se zapojila také katolická církev a konaly se bohoslužby. Například v roce 1935 se 29. září slavil Den polských železničářů. Oslavy se konaly mimo jiné v Poznani, kde se jich zúčastnil i ministr komunikací Michał Butkiewicz[4]. V roce 1937 se naopak 26. září slavil Den polských železničářů, jehož oslav se v Toruni zúčastnil ministr spojů Juliusz Ulryc.
Po druhé světové válce byl Den polských železničářů ustanoven stejně jako před válkou, rovněž v září – druhou neděli v září. Po válce se poprvé slavil 12. září 1954. Svátek byl zaveden usnesením Rady ministrů, oslava dostala ústřední charakter a byla zavedena na žádost zástupce železničářů z Tarnowských Gór, strojvedoucího Pawła Kocota. Ke Dni železničářů se až do roku 1989 uděloval titul Zasloužilý železničář s odznakem.
V období společenských a ekonomických změn se hodnost svátku snížila a od oslav v zářijovém termínu se upustilo, i když formálně platil naposledy v roce 2000. Většině profesních svátků určených na neděli bylo přiděleno pevné datum. Den železničářů byl stanoven na 13. září, ačkoli je běžné, že se oslavy v tento den nekonají, protože Solidarita určila konkurenční datum svátku, které je více v souladu s katolickým náboženstvím.
Dne 21. července 1981 NSZZ „Solidarność“ železničního uzlu Lublin přijala usnesení č. 1, „že od roku 1981 se za Den Kolejarz uznává 25. listopad, tj. den svaté Kateřiny Alexandrijské, patronky polských železničářů“. První hlavní oslavy se konaly 25. listopadu v Lublinu, kdy lublinský biskup Boleslav Pylak odhalil a vysvětil památník s křížem železničářské milici v areálu lublinské lokomotivky.
Oslavy Dne železničářů jsou tradicí sahající až do 19. století. V tento den se představuje historie železnice, práce na zádech, soutěže s cenami a prezentace moderních i historických kolejových vozidel. Je to také příležitost k povýšení a ocenění zaměstnanců za příkladné a svědomité plnění pracovních povinností Záslužným křížem nebo čestným odznakem Za zásluhy o železnici, který byl zřízen Radou ministrů v roce 2000.
Součástí oslav jsou poutě na Jasnou horu a do různých svatyní. Účastní se jich zaměstnanci s rodinami, důchodci a železniční nadšenci.
Zdroj: Wikipedie