Dne 23. září 2019, den před zahájením 13. Mezinárodního železničního veletrhu TRAKO, se k loni podepsané Dohodě o spolupráci provozovatelů překládkových terminálů a logistických center ve střední a východní Evropě připojili další signatáři, včetně Litevských železnic.
V současnosti se projektu, jehož iniciátorem je PKP S.A., provozovatelé nejvýznamnějších námořních přístavů, terminálů a logistických center, účastní 19 subjektů.
V roce 2018 iniciovaly Polské státní dráhy a několik dalších subjektů působících na trhu dopravy, spedice a logistiky vznik Dohody o spolupráci provozovatelů překládkových terminálů a logistických center ve střední a východní Evropě. Uzavření tohoto dokumentu otevřelo před jeho signatáři možnost vzájemné spolupráce na mnoha platformách, možnost získávat nové kompetence, zapojit se do společných podnikatelských projektů a také sdílet znalosti a zkušenosti na dynamicky se vyvíjejícím trhu dopravy, spedice a logistiky.
V současnosti v rámci této dohody působí více než deset různých subjektů. 23. září 2019 se k iniciativě připojily další dva, jimiž jsou Litevské železnice, společnost AB LG CARGO – litevský nákladní železniční dopravce, kterému patří mj. překládací terminály ve Vilniusu a Kaunasu, a společnost Spedycja Polska SPEDCONT Sp. z o.o., která je dynamickým hráčem na polském trhu intermodálních přeprav a provozuje kontejnerový terminál v Lodži. Po společnosti AWT, která je českým železničním dopravce a provozovatelem terminálů, je litevský dopravce dalším zahraničním partnerem. Partnerské vztahy a společné aktivity již teď přinášejí měřitelné efekty, a to jak pro signatáře dohody, tak i pro odběratelé logistických služeb.
„Na trzích v západní Evropě lze již mnoho let sledovat různé formy integrace subjektů působících v oblasti dopravy, spedice a logistiky. Taková spolupráce, která vzešla zezdola, znamená četné přínosy pro její účastníky. Firmy sdílejí zkušenosti, vyvíjejí nové technologie, lobbují ve prospěch předpisů, které podporují a propagují ekologické způsoby dopravy a působení jejich podniků na konkurenčním trhu logistických služeb. Naše dohoda je vlastně takovým společným expertním hlasem, který propaguje rozvoj intermodální dopravy a větší integraci jednotlivých článků dodavatelských řetězců,“ zdůraznil Mirosław Antonowicz, člen představenstva PKP S.A. „Těší nás, že jsme získali nové partnery, s nimiž chceme společně budovat konkurenční pozici v odvětví dopravy, spedice a logistiky ve střední a východní Evropě,“ dodal.
V květnu 2018 dohodu podepsalo 11 signatářů. Po několika měsících, v srpnu, se k projektu připojilo dalších 6 subjektů. V současnosti jich je 19.
- Euroterminal Sławków sp. z o.o.,
- Logit T.J. Kowalewski i Wspólnicy sp. j.,
- PKP CARGO Centrum Logistyczne Małaszewicze sp. z o.o.,
- PKP CARGO Centrum Logistyczne w Medyka – Żurawica sp. z o.o., (obecnie PKP CARGO TERMINALE sp. z o. o.),
- PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.,
- Polskie Koleje Państwowe S.A.,
- Śląskie Centrum Logistyki S.A.,
- Terminale Przeładunkowe Sławków – Medyka sp. z o.o.,
- Wielkopolskie Centrum Logistyczne Konin – Stare Miasto S.A.,
- Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.,
- Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
- PKP CARGO CONNECT Sp. z o.o.,
- Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o.,
- Advanced World Transport a.s. (Grupa PKP CARGO),
- Zarząd Portu Morskiego Elbląg Sp. z o.o.,
- Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg Spółka z o.o.,
- Zarząd Morskiego Portu Police Sp. z o.o.,
- AB LG CARGO (Koleje Litewskie),
- Spedycja Polska SPEDCONT Sp. z o.o.