Nadace OKD, druhá největší firemní nadace v České republice, letos rozdělí mezi neziskové organizace a obce zhruba 60 milionů korun.
Speciálně se přitom zaměří na celorepublikovou podporu chráněných dílen a dalších způsobů pracovní integrace hendikepovaných. Na tuto oblast má připraveno až 10 milionů Kč. Žádosti o grant přijímá nadace do 25. března, podrobnosti mohou zájemci nalézt na internetových stránkách www.nadaceokd.cz.
Skupina AWT patří mezi pravidelné dárce Nadace OKD a má také svého zástupce ve správní radě (ředitel korporátní komunikace Petr Jonák). Podílí se tedy i na výběru projektů, pomocí kterých Nadace OKD podporuje rozvoj moravskoslezského regionu.
Chráněné dílny jsou podle odborníků ideální příležitostí pro začlenění hendikepovaných do běžného života. Podpora nadace bude směřovat k zařízením, jež provozují neziskové organizace, obce a města. „Důležitým příjmem každé chráněné dílny je příspěvek z úřadu práce, ten se však bude letos v souvislosti se škrty ve státním rozpočtu snižovat. Chceme proto dílnám prostřednictvím našich grantů pomoci v této složité ekonomické situaci udržet pracovní místa pro hendikepované a třeba i nějaká nová vytvořit,“ řekl ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.
Jen v Moravskoslezském kraji přitom bylo bez práce na konci roku 2010 přes 10 000 osob se zdravotním postižením, což je téměř 13 procent všech nezaměstnaných v regionu. Kromě chráněných dílen chce nadace podpořit také další organizace, jež zajišťují pracovní integraci hendikepovaných osob nebo například mladých lidí, kteří bez pracovních návyků opouštějí dětské domovy.
Nadace OKD bude stejně jako v předchozích letech podporovat další veřejně prospěšné aktivity. Podpoří zejména projekty ve zdravotní a sociální oblasti, ale také rozvoj kultury a regionálních tradic, volnočasové aktivity nebo obnovu životního prostředí a kulturního bohatství. Zhruba 80 procent financí přitom zůstane v moravskoslezském regionu.
Nadace zároveň pokračuje ve své jedinečné specializaci v rámci celé republiky – podpoře neziskových organizací a obcí, které usilují o peníze z fondů Evropské unie a nemají dostatek financí na přípravu studií a dalších administrativních podkladů, které EU vyžaduje. „Například občanskému sdružení Život bez bariér z Nové Paky jsme přispěli 50 tisíci korunami na přípravu evropského grantu, a jim se opravdu podařilo získat téměř 30 milionů korun na vybudování centra pro hendikepované lidi a seniory. Takovýchto úspěšných žadatelů, kteří evropský grant získali díky podpoře Nadace OKD, již přitom bylo několik,“ upřesnil Suchánek.