Rozvoj mezinárodních intermodálních spojení a navýšení překládek zboží v Polsku – to jsou dva směry, kterými chce skupina PKP CARGO rozvíjet oblast intermodální přepravy.
O těchto plánech hovořil v Katovicích předseda představenstva PKP CARGO S.A, Czesław Warsewicz. Předseda zdůraznil, že skupina dynamicky realizuje strategii, schválenou v loňském roce, ve které se stanoví, že bude PKP CARGO realizovat zakázky logistického operátora – toto má být jednou z hlavních specializací společnosti. Skupina využívá skvělou polskou geografickou polohu na křižovatce obchodních cest a usiluje o to stát se lídrem v evropském prostoru Nové hedvábné stezky a v rámci severojižního koridoru.
Czesław Warsewicz objasnil, že tato strategie bude realizována dvěma směry. Na jedné straně bude PKP CARGO rozvíjet intermodální mezinárodní spojení. Jako příklad poslouží spolupráce s přístavem Duisburg: v září tohoto roku bude zprovozněno pilotní železniční spojení na trase Poznań – Duisburg, a následně začnou vlaky jezdit z Wrocławy, Varšavy a Małaszewicz a Kowna. Směr do Německa je perspektivní.
Na druhou stranu PKP CARGO záleží na tom, aby se co nejvíce nákladů dostalo do polských terminálů, odkud se pak rozvezou po Evropě. Nyní tvoří bohužel 75 % zboží dováženého v kontejnerech tranzit přes Polsko, a pouze 25 % je odbavováno v Polsku. Můžeme to ale změnit. – Polsko má šanci stát se dopravním uzlem na Nové hedvábné stezce – o tom je přesvědčen Czesław Warsewicz. – Proto chceme rozvíjet naše terminály, aby se více zboží překládalo a odbavovalo v Polsku – argumentuje předseda PKP CARGO.
Warsewicz vysvětluje, že za tímto účelem byla založena společnost PKP CARGO Terminale, která slučuje logistické aktivity skupiny. PKP CARGO má terminály v Polsku a v České republice (Paskov) a tyto dohromady zvládnou odbavit 1,1 milionu TEU ročně. Největší terminály fungují v oblasti největší hospodářské aktivity v zemi, tedy na východní hranici, ve Slezsku nebo ve Velkopolsku. PKP CARGO také vidí jako potenciál rozvoj této aktivity ve středním Polsku. – Nechci ještě mluvit o detailech, ale vidíme, že terminály a ze široka pojatá intermodální přeprava je směr, kterým se chce PKP CARGO rozvíjet. Jde nám o navýšení přepravní kapacity a lepší využití našich zdrojů, a také o zisk v rámci celého přepravního řetězec od zákazníka k zákazníkovi – říká Czesław Warsewicz.
Předseda PKP CARGO uvádí, že činnost skupiny vychází především ze skutečnosti, že rychle narůstá přeprava zboží po železnici na trase mezi Čínou-EU-Čínou: v roce 2018 se vlaky, kterých bylo 6300, přepravil 1 milion tun nákladu, což je téměř stejně jako letadly, přičemž Nová hedvábná stezka byla zprovozněna až v roce 2013. Tento trh se dynamicky rozvíjí a 90 % železniční přepravy z a do Číny prochází přes Małaszewicze. Je to skvělé doplnění přepravy z a do přístavů. – To dokazuje potenciál trhu a my se chceme na této obchodní výměně významně podílet – tvrdí Czesław Warsewicz.