Skončilo dvoudenní setkání hlav států Visegrádské čtyřky, které se konalo v České republice. Prezidenti Polska, Česka, Slovenska a Maďarska jednali hlavně o rozpočtu Evropské unie, brexitu, politice ochrany klimatu a energetické bezpečnosti, ale také o přistoupení zemí západního Balkánu k Evropské unii. Druhý jednací den se k prezidentům V4 připojili prezidenti Slovinska a Srbska. Ve středu večer se polský prezident setkal v Praze s polskými podnikateli a investory působícími v Česku. Setkání se za společnost PKP CARGO INTERNATIONAL zúčastnil i předseda představenstva Maciej Walczyk.
„Podporujeme další rozšiřování EU. Domníváme se, že toto je jediný způsob, jak se může Evropa dále rozvíjet v klidu a míru,“ uvedl po ukončení summitu polský prezident Andrzej Duda. Vyjádřil také naději, že pro Severní Makedonii a Albánii budou ještě v říjnu stanovena jasná kritéria.
Prezident Duda se letos v květnu zúčastnil summitu procesu Brdo-Brijuni, tedy setkání zemí jihovýchodní Evropy, v červenci pak byl hostitelem dalšího summitu Berlínského procesu.
Na letošním vrcholném setkání států Visegrádské čtyřky na lánském zámku se prezident Andrzej Duda zúčastnil tří plenárních jednání. Už první den se prezidenti dohodli, že novou politickou agendou V4 v EU bude jednota Evropy a zachování kohezních fondů.
Jedním z hlavních těžišť působení V4 v Evropské unii v nejbližších letech bude také podpora koncepce spravedlivé transformace v klimatické politice.
„Tedy takové transformace, která povede k lepšímu využívání jiných zdrojů energie, než jsou ty tradiční, a přitom zajistí udržení pracovních míst a bude zohledňovat také společenskou podporu, sociální důsledky změn, k nimž bude v ekonomice docházet, včetně dopadů na životní úroveň a na ceny elektrické energie – aby bylo možné hovořit o spravedlivé klimatické politice, musí být všechny tyto aspekty propojeny,“ vysvětlil vedoucí kanceláře polského prezidenta Krzysztof Szczerski.
Ve středu večer se polský prezident setkal v Praze s polskými podnikateli a investory působícími v Česku. Obchodní výměna mezi Polskem a Českem přesahuje ročně 20 mld. EUR. Česká republika je pro polské investory druhou nejoblíbenější destinací.