Více než 300 tisíc korun z povodňové sbírky věnuje dopravní skupina AWT mezi ty, na jejichž nezištnou pomoc při všech povodních se velmi často zapomíná – mezi dobrovolné hasiče.
Za prostředky vybrané zaměstnanci a odbory a navýšené skupinou AWT si nakoupí nové pomůcky a vybavení dobrovolní hasiči v obcích Moravskoslezského kraje (Paskov, Doubrava, Stonava a Petřvald) a v obcích Ústeckého kraje (Verneřice, Malé Březno, Štětí a Litoměřice).
„Vybrali jsme obce z regionů, odkud pocházejí naši zaměstnanci a kde ovlivňujeme místní každodenní život svoji činností. Záleží nám na rozvoji těchto regionů i na tom, aby se v nich místním lidem hezky žilo,“ uvedl ředitel korporátní komunikace skupiny AWT Petr Jonák, který má ve skupině na starosti i společenskou odpovědnost.
Sbírka mezi zaměstnanci byla vyhlášena loni v červnu bezprostředně po ničivých povodních na severu Moravy. Skupina AWT slíbila vybranou částku zdvojnásobit a přispět se rozhodly také odbory. Celkem se tak vybralo přes 350 tisíc Kč. Květnové povodně na Moravě ani následné srpnové na Ústecku a Liberecku naštěstí zaměstnance skupiny AWT výrazně nezasáhly. Lehce zasažené rodiny si tak mezi sebe rozdělily 50 tisíc korun a zbylé peníze se skupina rozhodla věnovat právě dobrovolným hasičům. Na konci loňského roku byly podepsány potřebné smlouvy a finanční prostředky odeslány.
Dobrovolní hasiči mají zejména v menších obcích nezastupitelnou roli. Nezištně pomáhají nejen při všech povodních, ale i při polomech, požárech a dalších nepříjemných událostech. Organizováním soutěží a akcí pro děti a systematickou prací s mládeží navíc pomáhají mladé generaci vytvářet si vztah k regionu, kde žijí. „Pokud však hasiči zrovna nejsou potřeba, často se na jejich význam zapomíná a řada jich trpí chronickým nedostatkem financí na nákup potřebné techniky a vybavení,“ dodal Jonák.
Například ve Stonavě existoval sbor dobrovolných hasičů desítky let, v souvislosti s důlní činností však v minulosti zanikl a obnoven byl před třemi lety. „Během jarních povodní naši dobrovolní hasiči odvedli kus záslužné a nezištné práce při ochraně majetku a zdraví našich lidí s použitím velmi skromné techniky. Postupně dokupujeme techniku a dobrovolníci obětavě pracují nad obnovou jejich zázemí. Děláme všechno pro postupnou modernizaci jejich výstroje a prostředky darované skupinou AWT to jen urychlí,“ říká starosta Stonavy Ondřej Feber.
Pomoc při povodních se ve skupině AWT stala dobrou tradicí. Při loňských květnových povodních v Moravskoslezském kraji zapojily naše společnosti Advanced World Transport a.s. a AWT Rekultivace svoji těžkou techniku i zaměstnance do budování protipovodňových hrází, odklízení vodních nánosů hrozících stržením mostů a do odstraňování bahna a dalších následků povodní. V červnu 2009 se obdobně zapojily do pomoci vesnicím a obyvatelům na vodou poničeném Novojičínsku. Aktivní byly i při rozsáhlých povodních v roce 1997 a 2002. Společnost AWT Čechofracht zase v červenci a srpnu 2009 přispěla obci Dolní Habartice na opravu infrastruktury obce a zajistila dopravu vysoušecích přístrojů z Prahy do Nového Jičína pro Občanské sdružení ADRA.
Výše přidělené finanční podpory
MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
Paskov 60.000 Kč
Doubrava 35.000 Kč
Stonava 30.000 Kč
Petřvald 25.902 Kč
ÚSTECKÝ KRAJ
Verneřice 66.000 Kč
Malé Březno 35.000 Kč
Štětí 30.000 Kč
Okresní sdružení hasičů Litoměřice 20.000 Kč
Petr Jonák
Ředitel korporátní komunikace
Skupina AWT