Přizpůsobení železniční dopravy rychle se měnícímu trhu – to je motto 3. Kongresu rozvoje železnic, který se konal na Národním stadionu PGE ve Varšavě.
Debaty a diskuse vedené odborníky na železnici mají ovlivnit rozvoj odvětví v naší zemi a spolupráci mezi podnikateli v železniční dopravě. O tom, jak výhodná poloha Polska ovlivňuje rozvoj ekonomiky a jakou roli v něm hraje nákladní doprava, se hovořilo mimo jiné během debat o Trojmoří a nových obchodních trasách. „Musíme se stát překladištěm a zvýšit hodnotu přepravovaného zboží. Tím se rozvíjí ekonomika. Výměna zboží, výměna lidí je základem fungování. Samozřejmě z toho chceme těžit, ale potřebujeme velmi dobrou infrastrukturu, síť terminálů a dobrou spolupráci s přístavy. Potřebujeme investice, abychom později mohli tento potenciál plně využít,“ řekl Jacek Rutkowski, člen představenstva PKP CARGO pro obchod.
Jaké nové trasy vytvořit na mapě Evropy a světa
Velká pozornost byla věnována diskusi o mapě železniční sítě Trojmoří. Právě zde je vidět obrovský nepoměr mezi hustotou a kvalitou tras vedoucích na západ Evropy a tras vedoucích ze severu na jih. Diskutující také zdůraznili význam potřeby nákladní dopravy ve směru sever-jih. „Polsko leží na ose sever-jih, východ-západ, která spojuje Černé moře, Baltské moře a Středozemní moře. Víme, že ekonomické příležitosti budou jistě růst, a proto chceme, aby polské přístavy byly „oknem do světa“ pro země, jako je Česká republika, Ukrajina a Maďarsko. Potenciál je tedy velký a určitě se dá využít. Železniční tratě existují, ale jejich parametry neodpovídají požadavkům, není možné po nich jezdit rychle a posílat dlouhé, těžké vlaky, bez toho nebudeme pro auta konkurencí,“ zdůraznil Jacek Rutkowski.
Kromě toho chce PKP CARGO využívat další, již existující obchodní trasy. Prioritou pro společnost bude obsluhovat trasy vedoucí do přístavů v Polsku a dalších zemích Trojmoří. „Příležitost vidím v železniční trati Rail Baltica, která by měla sahat od Helsinek až po Soluň. Má také vojenský význam, a proto by měla být podporována Evropskou unií,“ zdůraznil Rutkowski.
Doprava a válka na Ukrajině
Jedním z hlavních témat panelu „Nové dopravní trasy“ byl dopad války na Ukrajině na železniční dopravu. Jacek Rutkowski poukázal na to, že válka způsobila výrazný propad intermodální dopravy na Nové hedvábné stezce, kde dříve zaujímala vedoucí postavení. To způsobilo, že se společnost PKP CARGO začala více zajímat o přístavy, zejména proto, že kontejnerová přeprava probíhá převážně ve směru sever-jih. Proto roste doprava mezi přístavy na Jadranu a přístavy v Trojměstí a Štětíně. Válka způsobila změny v přepravovaných skupinách nákladu. „V minulosti jsme vyváželi uhlí, nyní jsme velkým dovozcem uhlí. Nedostatek uhlí z východu způsobil příliv uhlí do polských a zahraničních přístavů. Na těchto přepravách jsme spolupracovali s LTG Cargo,“ řekl Jacek Rutkowski. Novou nákladní skupinou pro PKP CARGO bylo ukrajinské obilí. „Do roku 2022 se jednalo o stopové množství. Nyní jde přeprava do milionů tun a v roce 2021 PKP CARGO přepravilo 4 000 tun obilí,“ dodal Rutkowski.
Během diskuse na kongresu jsme si mohli vyslechnout, jak moc závisí bezpečnost státu na železnici a jakou roli v této situaci hraje společnost PKP CARGO, která zajišťuje dodávky techniky z Polska a zahraničí na Ukrajinu. Společnost rovněž dodává Ukrajině pohonné hmoty. Splnila také úkol vyvážet uhlí z přístavů a společnost plní i dříve podepsané smlouvy na přepravu mnoha dalších nákladů. „Díky spolupráci přístavů a všech organizací zapojených do přepravního procesu se nám i přes mnohá protivenství podařilo udělat vše pro to, aby naši dodavatelé nezůstali pozadu. Urychlili jsme opravy, převzali dodávky nových lokomotiv a vagonů. Nebýt našich dceřiných společností, tyto úkoly bychom nezvládli,“ zdůraznil Marek Olkiewicz, člen představenstva PKP CARGO pro provoz.
Účastníci debatovali mimo jiné o tom, že ruská agrese na Ukrajině a plnohodnotná válka, která již více než rok probíhá za naší východní hranicí, znovu potvrdily, že železnice je nesmírně důležitým a nenahraditelným prvkem logistiky. Užitečnost železnic se totiž neomezuje pouze na dodávky vojenské techniky, či šířeji řečeno zásobování bojujících jednotek, ale na obsluhu celé sféry nevojenských potřeb bránící se Ukrajiny. Bylo také zdůrazněno, jak důležité by bylo umožnit přístup na ukrajinský trh a zapojit polské firmy do obnovy Ukrajiny a do role Polska jako tranzitní země z a na Ukrajinu. „S přáním podílet se na procesu obnovy Ukrajiny podniká společnost PKP CARGO řadu aktivit, které by mohly zlepšit, rozvinout a posílit spolupráci s našimi obchodními partnery,“ ujistil Marek Olkiewicz.
Návěsy na železničních platformách
Panel o nových přepravních trasách se dotkl také rozvoje intermodální dopravy. Právě tento segment přepravy návěsů je dnes nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím železniční dopravy, i když tempo tohoto rozvoje brzdí některé faktory, mezi něž patří: pandemie nebo absence optimálního technického a provozního řešení, které by splňovalo náročné požadavky logistického průmyslu. Je nutné posílit intermodální dopravu, což by mělo zahrnovat výstavbu nových kontejnerových terminálů s podporou fondů EU. „Jen Polsko potřebuje nejméně tucet velkých terminálů. Pokud půjdeme dále na jih, musíme mít kontejnerové uzly i tam, pokud chceme obsluhovat přístavy na Černém a Jaderském moři,“ řekl Jacek Rutkowski. PKP CARGO staví terminál ve Zdunské Woli, plánuje se také terminál v Kladně u Prahy. Díky tomuto druhému uzlu bude možné zvýšit tok nákladu mezi Českou republikou a přístavy Štětín a Świnoujście.
Organizátory 3. Kongresu rozvoje železnic jsou společnosti skupiny PKP: Polskie Koleje Państwowe S.A., PKP Intercity S.A., PKP CARGO S.A., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o. o.
Zdroj: tisková zpráva PKP CARGO